Ans:
Marks | Tally Bars | Number of students |
---|---|---|
1 | I | 1 |
2 | II | 2 |
3 | I | 1 |
4 | III | 3 |
5 | IIIII | 5 |
6 | IIII | 4 |
7 | II | 2 |
8 | I | 1 |
9 | I | 1 |
(i) Highest marks is 9.
(ii) Lowest marks is 1.
(iii) Range = Highest marks – lowest marks
= 9 – 1 = 8
(iv) Total marks = 4 + 6 + 7 + 5 + 3 + 5 + 4 + 5 + 2 + 6 +2 + 5 + 1 + 9 + 6 + 5 + 8 + 4 + 6 +7 = 100
Total students = 20
Arithmetic mean = Total marks / Total students
= 100 / 20 = 5
Ans:
First five whole numbers are = 0, 1, 2, 3, 4
Sum of the digits is = 0 + 1 + 2 + 3 + 4 = 10
Total digits = 5
Mean = Total sum / total digits = 10 /2 = 5
Ans:
Total runs scored = 58 + 76 + 40 + 35 + 46 + 45 + 0 + 100 = 400
Total innings = 8
Mean score = Total runs scored / Total innings
= 400 / 8 = 50
Player | Game 1 | Game 2 | Game 3 | Game 4 |
---|---|---|---|---|
A | 14 | 16 | 10 | 10 |
B | 0 | 8 | 6 | 4 |
C | 8 | 11 | Not played | 13 |
Ans:
(i) Total points of A = 14 + 16 + 10 + 10 = 50
Total games = 4
Mean = total points / total games
= 50 / 4 = 12.5
(ii) For C, divide the total points by 3 as C did not play 1 game. Hence total games played by C = 3.
(iii) Total points of B = 0 + 8 + 6 + 4 = 18
Total games = 4
Mean = total points / total games
= 18 / 4 = 4.5
(iv) A is the best performer.
Ans:
(i) Highest marks obtained is 95
Lowest marks obtained is 39
(ii) Range = highest marks – lowest marks
= 95 – 39 = 56
(iii) Total marks = 85 + 76 + 90 + 85 + 39 + 48 + 56 + 95 + 81 + 75 = 730
Total students = 10
Mean = total marks / total students
= 730 / 10 = 73
Ans:
Total enrollment = 1555 + 1670 + 1750 + 2013 + 2540 + 2820 = 12348
Total years = 6
Mean = total enrollment / total years
= 12348 / 6 = 2058
Day | Mon | Tue | Wed | Thurs | Fri | Sat | Sun |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Rainfall (mm) | 0 | 12.2 | 2.1 | 0 | 20.5 | 5.5 | 1 |
Ans:
(i) Highest rain = 20.5mm
Lowest rain = 0
Range = highest rain – lowest rain
= 20.5 – 0 = 20.5mm
(ii) Total rainfall = 0 + 12.2 + 2.1 + 0 + 20.5 + 5.5 + 1 = 41.3
Total days = 7
Mean = total rainfall / total days
= 41.3 / 7 = 5.9
(iii) 5 days the rainfall is less than the mean rainfall.
Ans:
(i) Height of the tallest girl = 151cm
(ii) Height of the shortest girl = 128cm
(iii) Range = height of tallest girl – height of the shortest girl
= 151 -128 = 23cm
(iv) Total height = 1414 cm
Total girls = 10
Mean = Total height / total girls
= 1414 / 10 = 141.4cm
(v) 5 girls have height more than the mean height.
Ans:
Arranging the data: 5, 9, 10, 12, 15, 16, 19, 20, 20, 20, 20, 23, 24, 25, 25
Mode = 20
Median is 20
Yes, mode & median are same.
Ans:
Mean = Sum of score / no. of players
= 6 + 15 + 120 + 50 + 100 + 80 + 10 + 15 + 8 + 10 + 15 / 11
= 429 / 11 = 39
Arranging the data: 6, 8, 10, 10, 15, 15, 15, 50, 80, 100, 120
Mode = 15
Median is 15.
No, the three are not same.
Ans:
Arranging data: 32, 35, 36, 37, 38, 38, 38, 40, 42, 43, 43, 43, 45, 47, 50
Mode is 38 & 43.
Median is 40.
Yes, there is more than 1 mode.
Ans:
Arranging data: 12, 12, 13, 13, 14, 14, 14, 16, 19
Mode is 14.
Median is 14.
Ans:
(i) The mode is always one of the numbers in a data. - True
(ii) The mean is one of the numbers in a data. - False
(iii) The median is always one of the numbers in a data. - True
(iv) The data 6, 4, 3, 8, 9, 12, 13, 9 has mean 9. - False
(a) Which is the most popular pet?
(b) How many students have dog as a pet?
Ans:
(a) Cat is the most popular pet.
(b) 8 students have dog as a pet.
(i) About how many books were sold in 1989? 1990? 1992?
(ii) In which year were about 475 books sold? About 225 books sold?
(iii) In which years were fewer than 250 books sold?
Ans:
(i) 175 books in 1989, 475 books in 1990 & 225 books in 1992 were sold.
(ii) In the year 1990, 475 books & year 1992, 225 books were sold.
(iii) In the year 1992.
(a) How would you choose a scale?
(b) Answer the following questions:
(i) Which class has the maximum number of children? And the minimum?
(ii) Find the ratio of students of class sixth to the students of class eight.
Ans:
(a) Scale will be 1 unit = 10 children.
(b) (i) Maximum number of children are in fifth class.
Minimum children are in tenth class.
(ii) Ratio = 120 / 100 = 6:5
(i) In which subject, has the child improved his performance the most?
(ii) In which subject is the improvement the least?
(iii) Has the performance gone down in any subject?
Ans:
(i) Maths
(ii) S. Science
(iii) Hindi
(i) What do you infer from the bar graph?
(ii) Which sport is most popular?
(iii) Which is more preferred, watching or participating in sports?
Ans:
(i) Watching the game is more preferred than participating.
(ii) Cricket
(iii) Watching
Ans:
(i) Jammu
(ii) Jammu & Bangalore
(iii) Bangalore & Jaipur or Bangalore & Ahmedabad
(iv) Mumbai